• A- A A+
 • Notika „Humanitārās akadēmijas jauniešiem” 12. sezonas atklāšana

  Aktualizēts 25.10.2021 14:51

  2021. gada 9. oktobrī plkst. 10:00 video konferenču platformā ZOOM notika „Humanitārās akadēmijas jauniešiem” (HAJ) 12. sezonas atklāšana. Šogad HAJ pieteikušies 48 jaunieši no Daugavpils, Ilūkstes, Sventes, Demenes, Aglonas, Preiļiem, Jelgavas, Jaunjelgavas, Brocēniem, Rēzeknes, Rīgas, Rudzātiem, Talsiem, Valmieras.

  Atklāšanas pasākumā HAJ vadītāja, akadēmiķe, DU studiju prorektore prof. Maija Burima iepazīstināja jauniešus ar HAJ darbību.

  Pirmo nodarbību –  priekšlasījums „Pārdomas par saskarsmes ētiku” vadīja HAJ aizbildnis, kinorežisors, scenārists, aktieris, Triju zvaigžņu ordeņa komandieris, LZA Goda loceklis, sabiedriskais darbinieks Jānis Streičs.

  Mūsu kultūras leģenda J. Streičs vadīja nodarbību Pārdomas par saskarsmes ētiku” un dalījās pārdomās par cieņpilnām cilvēku savstarpējām attiecībām, minot vairākus piemērus no personīgās dzīves. Nodarbības vadītājs sniedza jauniešiem iedvesmojošus un noderīgus padomus par cilvēku komunikācijas modeļiem dažādos politiskajos ietvaros, par to, kā ar centību cilvēks var sasniegt personīgas uzvaras. Nodarbības noslēgumā J. Streičs diskutēja HAJ dalībniekiem un atbildēja uz jauniešu jautājumiem.

  Otrajā nodarbībā – „Daugavpils Universitātes pirmsākumi – Daugavpils Valsts skolotāju institūts” DU muzeja vadītājs Mg. hist. Sergejs Kuzmins jauniešiem pastāstīja par Daugavpils Valsts skolotāju institūta (DVSI) izveidi, mācību procesu, iekšējās kārtības noteikumiem un institūtā izveidotajām organizācijām. S. Kuzmins sniedza ieskatu DVSI izveidē, ieskicējot Daugavpils Pedagoģiskās vidusskolas pirmsākumus direktoru Jāņa Jirgena (amatā 1921-1922), pēc tam Eižena Vietnieka (amatā 1922-1923) darbības laikā. Nodarbības vadītājs aizrautīgi iepazīstināja ar Latgales spožo pedagoģi Valēriju Seili, kas no 1923. līdz 1940. gadam darbojās Daugavpils Valsts skolotāju institūta direktores amatā. S. Kuzmins ilustrēja DVSI audzēkņa ikdienu un dienas režīmu, pastāstīja par DVSI izveidotajām organizācijām un to mērķiem un darbību – kori, stīgu orķestri, literāro pulciņu „Dzirkstele”, cerību pulciņu, audzēkņu kooperatīvu, pedagoģisko pulciņu, pulciņu „Daba”, mazpulku darbību, internātu. Jauniešiem bija iespēja redzēt unikālus senos fotomateriālus no DVSI ikdienas mācību procesa, ekskursijām, sporta spēlēm, teātra uzvedumiem, audzēkņu aktivitātēm .

  Trešo nodarbību – „Humanitārās zinātnes un starpdisciplinaritāte: padomju militārā mantojuma izpēte” vadīja Dr. philol. Maija Burima, DU Studiju prorektore, akadēmiķe, HAJ vadītāja, DU HF Latviešu literatūras un kultūras katedras profesore. M. Burima jauniešiem pastāstīja par dažādu disciplīnu, piemēram, politoloģijas, ģeogrāfijas, ģeopolitikas, ekokritikas, dzimšu studiju, vēstures, mutvārdu vēstures, arhitektūras, mākslas pielietošanu literatūrzinātnes pētījumos. Aukstā kara reprezentācijas un padomju militārā mantojuma starpdisciplinārā izpētē M. Burima kā piemēru minēja Andras Manfeldes romānu „Virsnieku sievas” (2017) un padomju laika militāro pilsētiņu fenomenoloģiju. Noslēgumā jaunieši noskatījās dokumentālu sižetu par Zeltiņu raķešu bāzi un virtuālo izstādi “Skrundas radiolokācijas stacija un militārā pilsētiņa”.

  Nākamā HAJ nodarbība notiks 2021. gada 13. novembrī! Uz drīzu tikšanos!

  Interešu izglītības skola „Humanitārā akadēmija jauniešiem” Daugavpils Universitātes Humanitārajā fakultātē darbojas jau divpadsmito gadu. Tā izveidota 2010. gadā, un jauniešu izglītošana tika aizsākta no 2011. gada februāra. „Humanitārā akadēmija jauniešiem” ir interešu izglītības instruments, kas nodrošina aizraujošu lekciju un praktisko nodarbību ciklu Latvijas vidusskolu 10.–12. klašu skolēniem, arodskolu audzēkņiem un citiem jauniešiem, kuri padziļināti interesējas par humanitārajām zinātnēm.

  Kopumā pirmo 11 gadu darbības laikā HAJ ir apmeklējuši 1060  jaunieši, sertifikātus par vismaz 50% apmeklēto nodarbību saņēmuši 565 jaunieši.

  Par katru HAJ apmācību gadu un vairāk nekā 50 procentiem apmeklētu nodarbību jaunieši saņem sertifikātu. Tas sniedz priekšrocību – 10 papildu punktus, stājoties DU Humanitārās fakultātes studiju programmās.

  „Humanitārajā akadēmijā jauniešiem” lekcijas lasa un praktiskās nodarbības vada kompetenti un erudīti Latvijas kultūras un mākslas darbinieki, ārzemju vieslektori un Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes docētāji.

  FOTOGALERIJA

  Papildu informācija:
  t.: 22142679
  e-pasts: humanitara.akademija@inbox.lv
  „Humanitārās akadēmijas jauniešiem” lapa Facebook 

   

  Pasākumu kalendārs

  < Jūlijs >
  27 28 29 30 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31

  DU BUKLETI

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!

  Loading