Sarkanbaltsarkanais karogs virs DU jau 20 gadus!
Pēc Latvijas inkorporācijas PSRS sastāvā sarkanbaltsarkanais karogs bija aizliegts, tomēr nostāsti par neatkarīgās valsts simbolu tika nodoti no paaudzes paaudzē, arī šur tur mājās karogs tika rūpīgi slēpts un glabāts. Kad 1988. gada sākumā kļuva skaidrs, ka par ziedu likšanu pie Brīvības pieminekļa vairs nedraud krimināla sodāmība, sākās arī sarkanbaltsarkanā karoga atdzimšana – tas parādījās mītiņos, tika izgatavoti sarkanbaltsarkani vimpelīši, nozīmītes un uzlīmes.
Doma par to, ka arī Daugavpilī vajadzētu uzvilkt sarkanbaltsarkano karogu radās Daugavpils Pedagoģiskā institūta (DPI) rektoram Oļegam Roždestvenskim, kad viņš 1989. gada janvāra beigās, atgriežoties no sēdes LPSR Izglītības ministrijā, kādā no Ogres tuvumā esošajiem ūdenstorņiem ieraudzīja plīvojam neatkarīgās Latvijas karogu. Pēc pārrunām ar mācību prorektoru Jāni Gavaru un zinātņu prorektoru Amandi Podiņu tika pieņemts lēmums par domas realizāciju. Priekšlikums virs Daugavpils Pedagoģiskā institūta uzvilkt Daugavpilī pirmo sarkanbaltsarkano karogu tika apspriests arī institūta padomē, kur tas guva atbalstu. Organizatoriskie darbi karoga pacelšanai tika uzticēti DPI Arodbiedrības komitejas priekšsēdētājam Aivaram Kehrim. Kā atceras O. Roždestvenskis, 1989.gada 11. februārī notika grandiozs pasākums, kas pulcēja daudzus jo daudzus neatkarīgas valsts idejas atbalstītājus no pilsētas un apkaimes. Pēc sarkanbaltsarkanā karoga iesvētīšanas Daugavpils sv. Pētera baznīcā, gājiena līdz institūtam, karoga uzvilkšanas un svinīgā mītiņa pasākuma dalībnieki tika aicināti uz zinātnisko konferenci par latgaliešu valodas jautājumiem, kas notika Daugavpils teātrī.
Neiztika arī bez starpgadījumiem. Naktī karogs no masta pēkšņi pazuda. Pēc neilgas izmeklēšanas izrādījās, ka stiprā vēja dēļ masts nenoturēja smago vilnas auduma karogu un noliecās. Kāds no institūta darbiniekiem bija to pamanījis un kopā ar diviem studentiem karogu noņēmis. Pateicoties Valfrīda Paškeviča, Vitolda Gedroica un Eduarda Bžezovska aktīvajai darbībai karogs atkal tika uzvilkts mastā, un rīts ausa ar Daugavpils debesīs plīvojošo, iesvētīto un divreiz uzvilkto sarkanbaltsarkano karogu.
Fotogrāfijas var apskatīt šeit
Virtuālās izstādes tapšanā izmantoti materiāli no DU Muzeja krājuma: fotogrāfijas, video ieraksti, dalībnieku un aculiecinieku atmiņas audio ierakstos, kā arī preses materiālu kopijas. Paldies par atsaucību Henriham Somam un Vasīlijam Šilovam.
Virtuālās izstādes autore: DU Muzeja vadītāja Zane Stapķeviča
Virtuālās izstādes dizains: Līga Vērdiņa
Fotogrāfiju autors: Vladimirs Fjodorovs
Video autors: Valentīns Margevičs
Atsauksmes par virtuālo izstādi, kā arī aculiecinieku atmiņas, komentārus par notikuma gaitu lūgums sūtīt Daugavpils Universitātes muzejam (e-pasts: muzejs@du.lv) vai arī komentēt DU foruma sadaļā “Virtuālā izstāde”.