• A- A A+
 • Sarkanbaltsarkanais karogs virs DU jau 20 gadus!

  1007-1055-mPēc Latvijas inkorporācijas PSRS sastāvā sarkanbaltsarkanais karogs bija aizliegts, tomēr nostāsti par neatkarīgās valsts simbolu tika nodoti no paaudzes paaudzē, arī šur tur mājās karogs tika rūpīgi slēpts un glabāts. Kad 1988. gada sākumā kļuva skaidrs, ka par ziedu likšanu pie Brīvības pieminekļa vairs nedraud krimināla sodāmība, sākās arī sarkanbaltsarkanā karoga atdzimšana – tas parādījās mītiņos, tika izgatavoti sarkanbaltsarkani vimpelīši, nozīmītes un uzlīmes.

  Diskusijas par karoga oficiālu reabilitēšanu 1988. gada vasarā aizsāka vēsturnieks Elmārs Pelkaus, kurš publicēja īsu rakstu par karoga vēsturi. Tam sekoja plaša domu apmaiņa gandrīz visos republikas laikrakstos, atskanēja arī aicinājumi to legalizēt. 1988. gada otrajā pusē Augstākās Padomes Prezidijs izveidoja darba grupu šajā jautājumā iesniegto priekšlikumu apkopošanai. Latvijas nacionālā karoga kā latviešu nācijas suverenitātes simbola publicitātes atjaunošana noritēja bez nopietnas pretestības no komunistiskās elites puses. 1988. gada 11. novembrī ar varas iestāžu atļauju Rīgas pils Svētā Gara tornī pilnīgi legāli tika uzvilkts sarkanbaltsarkanais karogs.

  Doma par to, ka arī Daugavpilī vajadzētu uzvilkt sarkanbaltsarkano karogu radās Daugavpils Pedagoģiskā institūta (DPI) rektoram Oļegam Roždestvenskim, kad viņš 1989. gada janvāra beigās, atgriežoties no sēdes LPSR Izglītības ministrijā, kādā no Ogres tuvumā esošajiem ūdenstorņiem ieraudzīja plīvojam neatkarīgās Latvijas karogu. Pēc pārrunām ar mācību prorektoru Jāni Gavaru un zinātņu prorektoru Amandi Podiņu tika pieņemts lēmums par domas realizāciju. Priekšlikums virs Daugavpils Pedagoģiskā institūta uzvilkt Daugavpilī pirmo sarkanbaltsarkano karogu tika apspriests arī institūta padomē, kur tas guva atbalstu. Organizatoriskie darbi karoga pacelšanai tika uzticēti DPI Arodbiedrības komitejas priekšsēdētājam Aivaram Kehrim. Kā atceras O. Roždestvenskis, 1989.gada 11. februārī notika grandiozs pasākums, kas pulcēja daudzus jo daudzus neatkarīgas valsts idejas atbalstītājus no pilsētas un apkaimes. Pēc sarkanbaltsarkanā karoga iesvētīšanas Daugavpils sv. Pētera baznīcā, gājiena līdz institūtam, karoga uzvilkšanas un svinīgā mītiņa pasākuma dalībnieki tika aicināti uz zinātnisko konferenci par latgaliešu valodas jautājumiem, kas notika Daugavpils teātrī.

  Neiztika arī bez starpgadījumiem. Naktī karogs no masta pēkšņi pazuda. Pēc neilgas izmeklēšanas izrādījās, ka stiprā vēja dēļ masts nenoturēja smago vilnas auduma karogu un noliecās. Kāds no institūta darbiniekiem bija to pamanījis un kopā ar diviem studentiem karogu noņēmis. Pateicoties Valfrīda Paškeviča, Vitolda Gedroica un Eduarda Bžezovska aktīvajai darbībai karogs atkal tika uzvilkts mastā, un rīts ausa ar Daugavpils debesīs plīvojošo, iesvētīto un divreiz uzvilkto sarkanbaltsarkano karogu.

  Fotogrāfijas  var apskatīt šeit

  Virtuālās izstādes tapšanā izmantoti materiāli no DU Muzeja krājuma: fotogrāfijas, video ieraksti, dalībnieku un aculiecinieku atmiņas audio ierakstos, kā arī preses materiālu kopijas. Paldies par atsaucību Henriham Somam un Vasīlijam Šilovam.

  Virtuālās izstādes autore: DU Muzeja vadītāja Zane Stapķeviča
  Virtuālās izstādes dizains: Līga Vērdiņa
  Fotogrāfiju autors: Vladimirs Fjodorovs
  Video autors: Valentīns Margevičs

  Atsauksmes par virtuālo izstādi, kā arī aculiecinieku atmiņas, komentārus par notikuma gaitu lūgums sūtīt Daugavpils Universitātes muzejam (e-pasts: muzejs@du.lv) vai arī komentēt DU foruma sadaļā “Virtuālā izstāde”.

  Pasākumu kalendārs

  < Decembris >
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1

  DU BUKLETI

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!

  Loading