• A- A A+
 • 2010.gada 15.jūnijā projekta pētniece piedalījās starptautiskajā konferencē Mārburgā (Vācija)

  Projekta „Augstskolu pētnieciskais potenciāls reģionālās attīstības veicināšanai” pētniece un projekta koordinatore Latgalē Vera Boroņenko piedalījās starptautiskajā konferencē „Networking, Clusters and Local Knowledge Exchange” Mārburgā (Vācija).

  Konference, kas noritēja šī gada 15.jūnijā Mārburgas Universitātē (Vācijā), pulcēja kopā pētniekus un praktiķus, lai apspriestu zinātniskās iestrādes un praktisko pieredzi par to, kā klasteri, tīkli un zināšanu plūsma varētu būt organizēti un atbalstīti. Uzaicinot akadēmiskās vides vadošos ekspertus šajā jomā, kā arī klasteru menedžerus un politikas veidotājus no valdības un Eiropas Savienības organizācijām, konferencē bija piedāvāta unikālu iespēja apspriest šādus jautājumus četrās paneļdiskusījās:

  1) Kādi ir adekvāti instrumenti klasteru atbalstam? Diskusijā tika apspriesti dažādās Eiropas valstīs izmantojamie klasteru atbalsta instrumenti ar mērķi identificēt kopējo pamatu un labāko praksi. Diskusijas rezultātā zinātnieki nonāca pie slēdziena, ka pašlaik arvien aktuālāka kļūst konkurence starp klasteriem un tīkliem par finanšu atbalsta instrumentiem, politikas veidotājiem ir jāfokusējas uz atbalstāmo klasteru vai tīklu atlases kritērijiem, kā arī uz atbalsta instrumentu efektīvu sadali.

  2)  Kādas ir atšķirības starp klasteru atbalstu un tīklu atbalstu politikas veidošanās skatījumā?  Šajā diskusijā zinātnieki un praktiķi no dažādām zinātnes un prakses skolām apsprieda atšķirības starp klasteriem un tīkliem, kā arī šo atšķirību atspoguļošanu politikas instrumentos. Diskusijas rezultātā zinātnieki secināja, ka tīkli un tīklu atbalsta politika, kā arī „get together” politika ir vides stimulēšanas instruments un klasteru izveides un klasteru politikas realizēšanas priekšnosacījums, savukārt, pašas klasteru politikas pamatuzdevums ir esošo klasteru attīstība, nevis izveide.

  3) Kā klasteru organizācijas varētu būt pārvaldāmas labāk? Klasteru menedžeri un zinātnieki apsprieda dažādus klasteru organizēšanas ceļus. Diskusija tika fokusēta uz priekšnosacījumiem, kuri determinē dažādu klasteru organizēšanas formu efektivitāti. Diskusijas rezultātā  tās dalībnieki nonāca pie slēdziena, ka par klastera, kā arī jebkura zināšanu prakses kompleksa vienojošo elementu jeb kopējo mērķi var uzskatīt reģiona attīstību, taču par vienojošo instrumentu – pašorganizāciju, kas nozīmē kopīgu diskusiju, kopīgu mērķu izvirzīšanu un kopīgu risinājumu meklēšanu.

  4) Kā varētu uzlabot zināšanu apmaiņu reģiona iekšienē? Zinātnieki un praktiķi diskutēja par izaicinājumiem un barjerām lokālo zināšanu plūsmu organizēšanā, kā arī par iespējamajiem problēmu risinājumiem šajā jomā. Secinājums: zināšanu plūsmas starp reģioniem, sektoriem un cilvēkiem efektīvas organizēšanas pamatā ir „knowledge–intensive” politika un prakse, pretstatā dažviet pastāvošai „knowledge –conservative” un „inward –looking” politikai un praksei.

  Konference kopumā atspoguļoja zināšanu un prakses kompleksu attīstības izaicinājumus, problēmas un risinājumus Rietumeiropā. Var konstatēt, ka šīs problēmas un iespējas pakāpeniski kļūst līdzīgas un aktuālas arī Latvijā. Līdz ar to, arī problēmu risinājumi var būt kopēji. Dalība šajā konferencē veicināja potenciālo ārzemju partneru loku apzināšanu nākamo projektu, pētījumu un iniciatīvu realizēšanai Latvijā un Latgales reģionā.

  Papildus informācija:
  Vera Boroņenko
  DU SPI pētniece, projekta koordinatore Latgales reģionā
  t.: 654 22163
  e-pasts: vera.boronenko@du.lv

  Pasākumu kalendārs

  < Decembris >
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1

  DU BUKLETI

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!

  Loading