• A- A A+
 • Vēsturiskā atmiņa, jaunatne, politiskais mantojums un pilsoniskā aktivitāte / Memory, Youth, Political Legacy, and Civic Engagement (MYPLACE)

  4667-5208-n

  Projekta ziņas
  Barselonā notika 7. Ietvarprogrammas projekta MYPLACE darba sanāksme

  DU viesojās projekta MYPLACE vadītāji

   

  Daugavpils Universtitātes pētnieku grupa ir iesaitījusies FP7 sadarbības projektā, kuru finansē Sociālo un humanitāro zinātņu fonds „Demokrātija un totalitārisma un populisma ēnas: Eiropas pieredze”. Projekta laikā sadarbosies 16 pētnieciskas institūcijas no 14 Eiropas valstīm, kā arī 14 sabiedriskās institūcijas (muzeji, NVO, arhīvu un dokumentu centri).

  Projekta koordinējošā institūcija ir Vorvikas Universitāte (Lielbritānija), koordinatore – profesore Hilarija Pilkingtone.

  Projekta partneri:

  • Mančestras Metropolitēna universitāte, AK
  • Tallinas Universitāte, Igaunija
  • Kirila un Metodija universitāte, Trnava, Slovākija
  • Brēmenes Universitāte, Vācija
  • Jēnas Universitāte, Vācija
  • Austrumsomijas Universitāte, Somija
  • Dienviddānijas Universitāte, Dānija
  • Lisabonas Universitātes institūts ISCTE, Portugāle
  • Uļjanovskas Valsts universitāte, Krievijas Federācija
  • Daugavpils Universitāte, Latvija
  • Kaukāza Pētniecības resursu centrs, Gruzija
  • Ivo Pilara Sociālo zinātņu institūts, Zagreba, Horvātija
  • Pompeu Fabra universitāte, Barselona, Spānija
  • Debrecenas Universitāte, Ungārija
  • Atēnu Panteona universitāte, Grieķija

  Projekta norises laiks: 2011.g. 1. jūnijs – 2015.g. 31. maijs, EK finansējums: 7 994 449 EUR.

  Projekta nosaukums: Memory, Youth, Political Legacy And Civic Engagement(Vēsturiskā atmiņa, jaunatne, politiskais mantojums un pilsoniskā aktivitāte) jeb MYPLACE. Projekts pēta, kā jauniešu sociālo aktivitāti ietekmē totalitārisma un populisma paliekas Eiropā.

  Kādēļ to būtu svarīgi zināt? Jauniešu pašreizējo paaudzi vieno tas, ka viņi ir uzauguši Eiropā, kura lielākoties ir brīva no labējo vai kreiso autoritāro režīmu ietekmes. Viņiem ir kopīgs arī tiešas pieredzes trūkums par auksto karu un ar to saistītām bailēm un aizspriedumiem, kas sadalīja Eiropu pretējās nometnēs, viņiem sveša arī dzīve komunistiskā, autoritārā vai fašistiskā režīma apstākļos. Tajā pašā laikā viņi ir auguši pirmās globālās ekonomiskās krīzes pēc Otrā pasaules kara apstākļos, kas var būt auglīga augsne radikālo kustību ideju popularitātei jauniešu vidū. Tā kā mūsdienu jauniešu paaudzei trūkst pieredzes saskarsmē ar ekstrēmistu un populistu politiku, viņi var kļūt par upuri radikālām politiskām programmām.

  Kādēļ to būtu svarīgi zināt tagad? Pašreizējās ekonomiskās recesijas kontekstā radikālās politiskās partijas un kustības kļūst īpaši aktīvas. 2009. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās galēji politiskās partijas guva ievērojamu atbalstu vairākās ES dalībvalstīs. Šāda tendence vērojama arī vairāku Eiropas valstu nacionālajās un reģionālajās vēlēšanās.

  Šajā kontekstā MYPLACE pētī, kā jauniešu izpratne par pagātni veido viņu priekšstatus par mūsdienu populisma politikas jautājumiem. Projekts nevelk tiešas paralēles starp pagātnes autoritatīvajiem režīmiem un mūsdienu demokrātijas visai nestabilo tagadni un nākotni. Tas balstās uz domu, ka radikālās un populistiskās politiskās un filozofiskās tradīcijas ir paneiropeiskas un cikliskas, nevis iesakņojušās kādā nacionālā „politiskā kultūrā” vai balstītas uz striktu politiskā mantojuma klasifikāciju („totalitārs”, „komunistisks”, „fašistisks”), ko varētu „dziedināt” demokratizācijas ceļā. Tādējādi šis projekts ir patiesi pāreiropeisks.

  Projekta partneru zināšanas jauniešu izpētē liecina, ka jauniešus nevar uzskatīt par pasīviem politisko manipulāciju objektiem, bet gan par aktīviem politiskiem darbības veicējiem. Vairāku „krāsaino” revolūciju pieredze bijušajās sociālisma zemēs, kā arī globalizācijas, nabadzības, kara un budžeta samazinājuma pretinieku kustības rāda, ka jauniešu politiskā apziņa nav balta lapa un ka jaunieši tiek nevis mobilizēti, bet gan efektīvi apvienojas, organizējas un vada būtiskas politiskas akcijas.

  MYPLACE ir starpdisciplinārs projekts, kurā darbojas pētnieki dažādās sociālo zinātņu jomās – socioloģijā, politikā, antropoloģijā, psiholoģijā un kultūras studijās. Tas paredz veidot plaša mēroga pārskatu 14 valstīs par jauniešu politisko un pilsonisko iesaistīšanos un attieksmi. Tiks izmantotas intervijas un mērķgrupas, lai izprastu, kādu nozīmi jaunieši piešķir šai iesaistei un kā šīs nozīmes tiek pārmantotas no paaudzes paaudzē. Projektā iesaistītajās valstīs tiks veikti ap 50 etnogrāfiski pētījumi par jauniešu reālo pilsonisko līdzdalību un politisko aktīvismu.

  Projektā iesaistīti arī politikas veidotāji un praktiķi caur valstu jaunatnes politikas konsultēšanas grupām. Tās palīdzēs radīt aktīvu un ilgtspējīgu dialogu starp akadēmiskajām, sabiedriskajām un politiskajām institūcijām. Projekta rezultāti būs pieejami reģionālo, nacionālo un ES līmeņa politikas veidošanas centros, kā arī jaunatnes aktīvistu, pretrasisma/ksenofobijas tīklos. Svarīgs projekta mērķis ir informēt politikas veidotājus par to politisko un pilsonisko aktivitāšu spektru, kurās jaunieši iesaistās, nevis tikai runāt par jauniešu „problēmām”.

  Informācija par projektu:
  Projekta vadītāja Latvijā: prof. Anita Stašulāne
  anita.stasulane@du.lv
  Projekta mājaslapa:
  http://www.fp7-myplace.eu/

  Pasākumu kalendārs

  < Decembris >
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1

  DU BUKLETI

  Pieraksties jaunumiem e-pastā

  Nepalaid garām jaunākās ziņas no Daugavpils Universitātes!

  Loading